US SQUASH

Awards

US Squash honors the special and significant contributions individuals have made to the game of squash through a number of special awards and recognitions.

 

Nominations

Please help US Squash identify qualified candidates to nominate for our national awards. To nominate someone, simply click the appropriate link below and complete the brief online form to automatically submit it.

Hall of FameGrand Master Honor RollUSOC Developmental Coach of the YearUSOC Volunteer Coach of the Year

Recipients

 

President’s Cup

The President’s Cup is the most prestigious annual award for US Squash. Given by the Board Chair and originally donated by William T. Ketcham, Jr., the President’s Cup is awarded to the person who has made substantial, sustained and significant contributions to the game of squash.

Year Awarded Recipient
2012 Victor Elmaleh
2011 John G. Nimick
2010 Eric C. Fast
2009 Jeanne M. Blasberg
2008 Morris Clothier
2007 David Barrett
2006 David Talbott
2005 Peter Lasusa, Jr.
2004 Richard Chute
2003 Paul Assaiante
1999 Demer Holleran
1998 C. Howard Wilkins
1997 Craig W. Brand
1996 The Pierce Family
1995 Hazel White Jones
1994 Fred and Carol Weymuller
1993 Leonard Bernheimer
1992 Alan L. Fox
1991 Charles C. Kingsley
1990 George A Haggarty
1989 Mark Talbott
1988 John F. Herrick
1986 Thomas B. Jones
1985 Ian Stewart
1984 Darwin P. Kingsley, III
1983 Thomas Wrightson
1982 Seymour H. Knox, III
1981 Margaret K. Riehl
1980 E. Harmon Friel, Jr.
1979 James Mcqueenie
1978 Hashim Khan
1977 James A. Traviss
1976 A. Warren Smith, Jr.
1975 W. Stewart Brauns, Jr.
1974 Anthony G. Rytina
1971 John M. Barnaby
1970 H. Hunter Lott, Jr.
1969 William T. Ketcham, Jr.
1968 Edwin H. Bigelow
1967 Joseph T. Hahn
1966 Charles W. Ufford, Jr.
W. Stewart Brauns, Jr. Award

The W. Stewart Brauns, Jr. Award is named after one of the most dedicated and involved leaders of our game who was a tournament director, head referee, committee chair and a founder of the World Squash Federation. The Brauns is given by the US Squash Board to a person who has made major administrative, off-the-court contributions to the game of squash.

Year Awarded Recipient
2013 Hamilton Fisk Biggar, III
2012 Jay D. Prince
2010 Danielle Maur
2008 Jahangir Khan
2003 Chris Janton
2002 Charles Crawford
2002 William T. Ketcham, Jr.
2001 George Wadsworth
2000 Charles P. Baker III
2000 Paul H. Rapisarda
1999 Richard Chute
1998 Benjamin T. Harris
1998 Bob Callahan
1997 Beth Rasin
1997 Will Carlin
1994 Dr. Anne Smith
1994 E. Taylor Quick
1993 Bob Scharff
1993 Rod Symington
1992 William H. Gies
1991 Hussein Meguid
1991 Thomas Wrightson
1990 Barbara Strobhar Hunter
1989 James Carrington
1989 O. Quentin Hyder
Grand Master Honor Roll

The Grand Master Honor Roll recognizes a lifetime of contributions and accomplishments in the game of squash for the U.S. and Canada. On the court the Grand Masters honorees have demonstrated unbounded enthusiasm, competitive spirit and great sportsmanship and skill along with success; off the court, they have exemplified the ideal qualities of leadership, setting the standard for a life and lifetime in squash. To nominate someone for the Grand Master Honor Roll, click here.

Class of 2013 [view article]

Lee Engler, Weston, MA
J. Ritchie Bell, Montreal, QC

Class of 2012 [view article]
Charles P. Baker, Philadelphia, PA
John H. Bennett, Salt Lake City, UT
Anthony Crociata, Longwood, FL

Class of 2011
Charles J. Butt, Harpswell, ME
George Fowler, St. Louis, MO
Sam Jernigan, Newport, RI
Frank D. Millet, Milton, MA
Bud Whittaker, Toronto, Canada

Class of 2010
Victor Elmaleh, New York, NY
J.D. Hill, New York, NY
Robert Lilien, New York, NY
Michael McBean, Westmount, Quebec

Achievement Bowl

The Achievement Bowl, the oldest award in US Squash, is awarded by the Women’s Committee to people who have made notable and profound contributions to the advancement of the women’s game.

Year Awarded Recipient
2013 Sue Lawrence
2012 Stephanie Bosserman
2011 Jessica Green & Emily Stieff
2010 Demer Holleran
2009 Carole Grunberg
2008 Joyce Davenport
2007 Ann Watson
2006 Hope Prockop
2006 Karen Schmidt-Fellner
2005 Zoe Gleadhall Brunson
2004 Jeanne M. Blasberg
2003 Latasha Khan
2002 Brenda Grossnickle
1996 Marjin Wall
1995 Nancy Cushman
1994 Karen Arango
1993 Hazel White Jones
1992 Diana Lauria
1991 Beth Rasin
1990 Agnes B. Kurtz
1989 Dale Walker
1988 Mac Ryan
1987 Wendy F. Lawrence
1986 Sally Fields
1985 Julie Talbert
1984 Mary Ellen Johnson
1983 Carole Dicker
1982 Ginny Akabane
1981 Barbara Stewart
1980 Carol Weymuller
1978 Betty Howe Constable
1977 Judy Michel
1976 Agnes B. Kurtz
1975 Mrs. James P. Burling
1973 Mrs. John H. Riehl
1972 Mrs. Charles Wetzel
1971 Mrs. Richard Prugh
1970 Miss Blanche Day
1969 Miss Jane M. Sheets
1968 Mrs. Sidney W. Farnsworth
1967 Miss Caroline Haussermann
1966 Mrs. Wesley Reed
1965 Mrs. Frederick R. Spellman
1964 Mrs. Kenneth T. Donaldson
1963 Mrs. Donald Manly-Power
1963 Mrs. Robert Potter
1962 Mrs. Harry K. Knapp
1961 Mrs. Baba M. Lewis
1960 Mrs. William B. Greeley
1959 Miss Anne B. Townsend
1959 Miss Elisabeth Shellenberger
1958 Mrs. Ellwood I. Beatty
1957 Miss Eleonora R. Sears
1957 Mrs. Hentry N. Flynt
1956 Mrs. H.L.G. Clement
1955 Mrs. Charles LeBoutillier Homer
Feron’s Wedgwood Sportsmanship Trophy

The Feron’s Wedgwood Sportsmanship Trophy is awarded by the US Squash Women’s Committee to players who has shown exemplary sportsmanship on and off the court.

Year Awarded Recipient
2013 Julie Kessler
2012 Beth Fedorowich
2011 Kim Clearkin
2010 Sue Lawrence
2009 Amy Milanek
2008 LuLu Chou
2007 Dominique Farinaux-Dumas
2006 Wendy Ansdell
2005 Meredeth Quick
2004 Kat Castle Van Blarcom
2003 Dr. Penny Soppas
2002 Grace Bazen
1996 Sue Greene
1995 Susan P. Clinch
1994 Adrienne Brandriss
1993 Laura S. Alspaugh
1991 Joanne Law
1990 Sandra B. Worthington
1989 Demer Holleran
1988 Carol Weymuller
1987 Debbie Hodes
1986 Nina Porter
1985 Sara Luther
1984 Wendy Lawrence
1983 Nancy Gengler
1982 CeCe Turner
1981 Nancy Taylor
1980 Goldie Edwards
1979 Ginny Akabane
DeRoy Junior Sportsmanship Award

The DeRoy Junior Sportsmanship Award is awarded to one female and one male high school senior who display exemplary on and off court behavior while competing at a high level of squash.

2014 Olivia Fiechter
Derek Hsue
2013 Katie Tutrone
Dylan Murray
2012 Rachel Leizman
Sam Chapin
2011 Haley Mendez
Andrew McGuinness
2010 Lilian Fast
Ash Egan
2009 Natasha Kingshott
Jason Michas
2008 Lexi Van Arkel
Thomas Mattsson
2007 Logan Greer
Reed Endresen
2006 Alia Aziz & Kaitlin Sennatt
Ethan Buchsbaum
2005 Christina Alexander
Francis Johnson
2004 Lilly Lorentzen
F. Gilpin Lane
2003 Audrey Duboc
Parker Sutton
2002 Niki Clement
William S. Broadbent, Jr.
2001 Lillian Rosenthal
Dent Wilkens
2000 Devon Dalzell
Alex Ende
1999 Elisa Gross
Dylan Patterson
1998 Mollie Anderson
Adam Achenbach
William T. Ketcham, Jr. Most Improved Award
The William T. Ketcham, Jr. Most Improved Award, named after a former US Squash president and legendary leader of the game, is given to the most outstanding improved junior players.

2014 (GU19) Isabel Hirshberg
(BU19) Sam Epley
(GU17) Angela Luo
(BU17) Jack Bell
(GU15) Emma Mactaggart
(BU15) Pavan Nagaraj
(GU13) Caroline Pellegrino
(BU13) Thomas Fournaris
(GU11) Christa Kay
(BU11) Varun Kandula
2013 (GU19) Linsey Dewey
(BU19) Hayes Murphy
(GU17) Nicole Friedman
(BU17) Benjamin Francis
(GU15) Angela Luo
(BU15) Osuman Imoro
(GU13) Julia Curran
(BU13) Matthew Lazor
(GU11) Devon Shatzman
(BU11) Tad E. Carney
2012 Reeham Sedky
Pierson Broadwater
2011 Sabrina Sobhy
Danial Saleem
2010 Maria Elena Ubina
Faraz Khan
2009 Stephanie Vogel
Lucas Hedges
2008 Amanda Sobhy
Nicholas Sisodia
USOC Athlete of the Year

The USOC Athlete of the Year is selected by the US Squash National Teams Committee for the most outstanding performance by a Team USA player in international competition and is awarded by the United States Olympic Committee.

Year Awarded Recipient
2013 F. Gilpin Lane
2001 Michelle Quibell
2001 Damian Walker
2000 Michelle Quibell
1999 David McNeely
1999 Louisa Hall
1998 Ivy Pachoda
1998 Mark Lewis
1996 Demer Holleran
1996 Marty Clark
1995 Demer Holleran
1995 Mark Talbott
1994 Christopher Burrows
1994 Demer Holleran
1993 Frank J. Stanley IV
1993 Katherine Johnson
1992 Demer Holleran
1992 Kenton Jernigan
1991 Eleanor Pierce
1991 Mark Talbott
USOC National Coach of the Year

The USOC National Coach of the Year is selected by the US Squash National Teams Committee and awarded by the United States Olympic Committee.

2011                         Natalie Grainger
2010                         Martin Heath
2009                         Jack Wyant
2008                         Adam Hamill
2007                         Chris Walker
2006                         William McNally
2005                         Mark Allen
2003                         Sharon Bradey
2001                         Aidan Harrison
2000                         Demer Holleran
1999                         Benoit Desombre
1998                         Paul Assaiante

USOC Developmental Coach of the Year

The Developmental Coach of the Year is awarded to recognize a coach of a youth club, high school or junior-level coach, or a coach directly responsible for coaching athletes to the junior and/or elite level and is awarded based on the accomplishments of the coach for the year in which it is given.  To nominate someone for the USOC Developmental Coach of the Year, click here.

2011                      Tariq Mohammed
2010                      Renato G. Paiva
2009                      Terry Eagle
2008                      Cameron Y. Hopkins
2007                      Peter Heffernan
2006                      David Kay
2005                      Chris Smith
2004                      Bryan Patterson
2000                      John Illig
1999                      Greg Zaff
1998                      Bryan Patterson

USOC Volunteer Coach of the Year

The USOC Volunteer Coach of the Year is selected by US Squash and awarded by the United States Olympic Committee. To nominate someone for the USOC Volunteer Coach of the Year, click here.

2011                          William James
2010                          Patrick A. Yuen
2009                         Alec Wysoker
2008                         Maureen Burke
2007                         Margie Hauer
2006                         Ted Clarke
2005                         Molly Pierce
2004                         Robert Gilbralter